header top

Liga zadaniowa klas IV-VI - etap I

Utworzono: wtorek, 04, październik 2016 Marcin Szachowski

slz

Drodzy uczniowie! Rozpoczynamy po raz kolejny Szkolną Ligę Zadaniową. Polega ona na rozwiązywaniu zadań umieszczonych na stronie szkoły, w dziale dla ucznia, raz w miesiącu. Czytelne rozwiązania przekazujemy nauczycielowi matematyki. Dla wytrwałych będą oceny długoterminowe z matematyki. Termin rozwiązania zadań z pierwszego etapu: 21.10.2016. Organizatorzy: Mariola Kleczewska, Renata Pawlak.

Klasa 4
1. Serce człowieka uderza przeciętnie 70 razy na minutę. Ile przeciętnie uderzeń wykonuje serce w ciągu jednej godziny?
2. Zosia zebrała 27 grzybków, Paweł miał ich o 16 więcej, a u dziadka w koszyku było dwa razy więcej grzybków, niż u Zosi w koszyku. Ile grzybów zebrał Paweł, a ile dziadek?
3. Ola wybrała się z dwoma kolegami pozbierać kasztany. Ola wygrzebała spod liści 22 kasztany. Adam znalazł o 6 mniej niż Ola, a Jacek o 2 więcej niż Adam. Ile kasztanów zebrał każdy z chłopców?
4. Sznurek długości 126 cm przecięto na dwie części. Pierwsza z nich ma 80cm. Która z części jest dłuższa i o ile?
5. Liczby: 1, 3, 6, 10, 15, 21, , , 45 wypisano według pewnej zasady. Brakuje dwóch liczb. Jakich?

Klasa 5
1. W zwierzęcym sklepie obuwniczym znajduje się 12 par bucików na każdej z 10 półek. Pierwszymi klientami jest 5 stonóg. Trzy spośród nich kupują po 30 par każda, dwie pozostałe po 5 par każda. Ile par bucików pozostało na półkach?
2. Zosia zebrała 27 grzybków, Paweł miał ich o 16 więcej, a u dziadka w koszyku było dwa razy więcej grzybków, niż w sumie w koszykach jego wnucząt. Ile razem zebrali grzybów?
3. Największym ptakiem na Ziemi jest struś, a najmniejszym koliber. Struś waży około 90kg, a koliber około 2g. Ile razy struś jest cięższy od kolibra?
4. Mama kupiła maliny za 19,60 zł, cukier za 5,20 zł i zrobiła 8 słoików dżemu. Jaki był koszt produktów zużytych na zrobienie jednego słoika dżemu?
5. Wartość kaloryczna 100 g jogurtu wynosi 379 kJ , a 100 g bułki to 170 kJ. Oblicz wartość kaloryczną II śniadania Ani składającego się z kubka jogurtu o wadze 200 g i bułki ważącej 50 g.

Klasa 6
1. Na wykonanie stroju kosmicznego Dorota kupiła 1,5 m materiału po 20 zł za metr oraz 4,5 m tasiemki po 3 zł za metr. Zapłaciła banknotem 50- złotowym. Czy wystarczy jej reszty na kupno 15 ozdobnych guzików w cenie po 40 groszy za jedną sztukę?
2. W teatrze jest 546 miejsc. Na parterze znajduje się 16 rzędów po 24 miejsca. Na balkonie są rzędy po 18 miejsc. Ile rzędów jest na tym balkonie?
3. Koszula z krawatem kosztuje 193,50 zł. Cena krawatu stanowi 2/9 ceny tego kompletu. Oblicz o ile koszula jest droższa od krawatu?
4. W butelce jest 1/3 l soku, a w dzbanku o 0,5 l więcej. Ile razy więcej soku jest w dzbanku niż w butelce?
5. Książka ma 300 stron. Wojtek w minionym tygodniu przeczytał 1/5 tej książki. Dziś przeczytał 1/12 z tego, co mu jeszcze zostało. Jaką część książki pozostała mu jeszcze do przeczytania po dzisiejszym dniu?

Odsłony: 803